Ing. Karolína Fourová, Ing. Hana Málková
Fakt, že bonbony, slazené limonády nebo jiné sladkosti obsahují velké množství jednoduchých cukrů, již nikoho nepřekvapí. Pokud si hlídáte množství cukru, které zkonzumujete, mohlo by Vás překvapit, jaké množství cukru možná přijmete prostřednictvím zdánlivě zdravých a často i slaných potravin. Možná s nimi přijímáte cukr po celý den, aniž byste si to uvědomovali.
Často diskutovanou potravinou, v souvislosti s množstvím jednoduchých cukrů a nutností pečlivě vybírat, je například müsli. Vhodné cereálie, jako jsou například ovesné vločky, jsou velice vhodným zdrojem komplexních sacharidů. Tyto komplexní sacharidy jsou v organismu štěpeny dlouhou dobu, a proto přináší delší pocity nasycení. Navíc jsou zdrojem v současnosti velmi populárních betaglukanů, které mají mnoho pozitivních účinků. Jejich denní příjem v množství 3 gramů pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a někteří vědci tvrdí, že pomáhá zvyšovat imunitu. Avšak je důležité, v jaké formě cereálie vybíráme. Zapékané müsli či různé dětské cereálie všech možných tvarů jsou často zdrojem skrytých jednoduchých sacharidů a tuků. Při jejich konzumaci tak přijímáme mnoho prázdných kalorií ve víře, že dodáváme svému tělu nebo svým dětem to nejlepší.
müsli dětské Chocapic 30 g = 4 kostky cukru
Tento problém se týká také mnoha müsli tyčinek, ve kterých jsou často cereálie navíc nahrazeny pufovanou rýží, která má vysoký glykemický index a dochází po ní k výkyvům hladiny krevního cukru. Velké množství nechtěných jednoduchých sacharidů nalezneme také v müsli sušenkách, které by mohly být prezentovány jako zdravá svačinka. V obsahu cukru se ale mohou rovnat klasickým sušenkám, které bychom zdravými určitě nenazývali. V jogurtových a čokoládových polevách se navíc skrývají vedle cukrů také tuky, a to většinou tuky nevhodného složení.
tyčinka Corny 50 g = 6 kostek cukru
Vybírejte si proto ke svačině raději ovocné tyčinky, které jsou vyrobené pouze z ovoce a kombinujte je například s bílým jogurtem, nebo zvolte kvalitní proteinovou tyčinku.
Mléčné výrobky jsou rozhodně zdravé, že jsou vhodnější ty bílé, to je všeobecně známá věc. Napadlo Vás ale někdy, kolik cukru obsahují jejich ovocné varianty?
jogurt ovocný 150 g = 5 kostek cukru kefír ovocný 450 g = 10 kostek cukru
V případě, že se ovocné chuti nemůžete vzdát, nepijte nápoj celý nebo si ho zřeďte s klasickou variantou bez příchutě půl na půl. Nejvhodnější způsob je však připravit si takový nápoj doma, třeba rozmixováním poloviny opravdu zralého sladkého banánu a 3 jahod s bílým kefírovým nápojem. Do bílého jogurtu si nakrájejte čerstvé ovoce a rázem máte opravdu ovocný jogurt. Cukry jsou přirozeně obsaženy také v mléčných výrobcích ve formě laktózy, nedivte se tedy, že i bílý jogurt nebo mléko obsahuje cukr, v tomto případě se ovšem nejedná o cukr přidaný, a je to tedy v pořádku.
Pozor si dejte také v případě, že je součástí vaší snídaně například pomerančový džus. Čtěte pozorně název na obalu výrobku, jelikož pouze 100% džusy jsou vyrobeny pouze z ovocné šťávy. Ostatní výrobky s označením „nektar“ nebo „ovocná šťáva“ bývají často doslazovány cukrem a z ovoce toho neobsahují mnoho.
Další potravinou, ve které byste na první pohled větší množství cukru neočekávali je například kečup. Čtete-li pozorně složení, všimnete si, že kečup je často štědře doslazovaný. Stejně tak mohou být zdrojem jednoduchých sacharidů i některé rajčatové omáčky na těstoviny. Dbejte na konzumované množství a vybírejte kvalitní výrobky, kde je vysoké zastoupení rajčat.
Problém v obsahu cukru se týká z dochucovadel nejen kečupu, ale také různých dresingů a hořčice. Klasická dijonská hořčice by cukr obsahovat neměla, sáhnete-li ale po jiných i různě ochucených druzích hořčice, vězte, že by vás obsah cukrů překvapil. Nicméně stále se jedná o pouhé dochucovadlo, kterého pravděpodobně nesníte nijak závratné množství. 3 gramy cukru v jedné lžičce kečupu jsou oproti 50 g cukru v půl litru limonády opravdu zanedbatelné.
Možná si říkáte, že jelikož jste ze svého jídelníčku vynechali všechny sladkosti nebo sladkosti neupřednostňujete, můžete si dovolit občas si dopřát něco nezdravého. Zastavit se v uspěchaném dni na jídlo venku není nic neobvyklého, avšak i při stravování mimo domov je důležité přemýšlet. V případě, že si dopřejete ve fastfoodu klasický hamburger, přijmete s ním neočekávaných 10 g cukru, tedy více než 2 kostky. Přidáte-li k němu navíc slazený nápoj, rázem jste překročili svůj denní limit cukru. Varianty zdravých rychlých občerstvení rostou jako houby po dešti, vyberte si to, které nabízí čerstvé celozrnné pečivo plněné vhodnými nesmaženými surovinami, polévky nebo saláty. Neodoláte-li přece jen jednou za čas americké pochoutce, nedoplňujte výhodné menu slazeným nápojem, zvolte raději minerálku. Výrazně tak příjem cukru snížíte.
Máte v práci nebo ve škole automat na kávu? Zamyslete se také nad množstvím cukru, který možná s tímto nápojem přijímáte. Pijete kávu z automatu jednou týdně, každý den po obědě nebo několikrát za den? V těchto instantních nápojích se může skrývat velké množství cukru, zejména ve variantách se sušeným mlékem, zvláště pak v cappuccinu, caffé latte nebo caffé mocca. Oblíbené jsou v dnešní době také oříškové, vanilkové, karamelové, aj. příchutě do kávy, které vám nabídnou téměř v každé kavárně. Jde v podstatě o ochucené sirupy vyrobené především z cukru a neškodná káva, ke které si odpustíte sladký dezert, se sama takovým dezertem stává. Kvalitní káva je zdrojem řady prospěšných látek, zejména antioxidantů, a proto se jí nemusíte vyhýbat, upřednostněte však při výběru černé espresso nebo kávu s trochou mléka bez příchutě, bez šlehačky a dalších zbytečných přísad.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Nebo "zbytečné přísady"je myšleno jen každodenní"provozní"pití kávy?
Jana
On je přidaný cukr vážně všude.